Refundacja CPAP w 2023
Jakie zmiany nastąpią w dofinansowaniu do aparatu na bezdech senny?
Refundacja CPAP w 2023 w pewnym zakresie się zmieni. Na ile wpłynie to na wydatki osób potrzebujących terapii na bezdech senny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Mimo, iż zmiany poszły w dobrym kierunku, należy pamiętać o wskaźniku inflacji oraz rosnących kosztach pracy. Jak ma wyglądać refundacja CPAP w 2023 i jak mogą na tym skorzystać potrzebujący?
- Opublikowano w Aparat CPAP, Refundacja leczenia
Pobudki w trakcie snu – warto na to zwrócić uwagę
Czy jakość snu wpływa na długość życia?
Badacze z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili 12 tysięcy badań, które analizowały zachowania w czasie snu. Doszli do wniosku, że pobudki w trakcie snu czy inne zachowania zaburzające jego prawidłowy przebieg mają wpływ na zwiększenie ryzyka wielu chorób. A nawet przedwczesnej śmierci. Dlatego warto przyjrzeć się jakości swojego snu. Czy śpisz wystarczająco? Czy budzisz się wciągu nocy? Dlaczego?
- Opublikowano w Problemy ze snem, Zaburzenia snu
Jaka jest najlepsza pozycja do spania
Pozycje do spania dla zdrowego kręgosłupa i nie tylko
Ułożenie ciała może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu a także na nasze zdrowie. W zasadzie wszystkie pozycje do spania mają swoje wady i zalety. Dlatego najlepsza pozycja do spania dla jednej osoby, niekoniecznie jest najlepsza dla drugiej. Mimo to eksperci wskazują na 2 najzdrowsze pozycje do spania. Poznajmy plus i minusy ułożenia ciała podczas snu.
- Opublikowano w Bóle podczas snu, Problemy ze snem
Na ile przewidziana jest żywotność CPAP
Jak długo działa CPAP i kiedy go wymieniać?
Każdy sprzęt kiedyś się zużywa. Nie tylko jego wygląd świadczy o konieczności wymiany, ale przede wszystkim traci wartości czy cechy, które powodują, że bardziej lub mniej spełnia swoje cele. A w przypadku produktów medycznych szczególnie ważna jest wymiana produktów w odpowiednim czasie. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Na jak długo przewidziana jest żywotność CPAP i co można zrobić, aby w tym czasie aparat na bezdech senny spełniał swoje zadania w 100%?
- Opublikowano w Aparat CPAP
Lunatykowanie – na czym polega i czy jest groźne
Co robić, gdy ktoś lunatykuje
Jeśli Twoje dziecko, czy osoba bliska podczas snu wykonuje różne czynności np. chodzi, siedzi na łóżku, je, gotuje – prawdopodobnie cierpi na somnambulizm (lunatykowanie). Po przebudzeniu lunatyk zazwyczaj nie pamięta tego, co robił, czy mówił.
Jak zachować się wobec lunatyka? Czy i kiedy reagować, aby nie zrobił sobie krzywdy? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o zjawisko somnambulizmu.
- Opublikowano w Diagnoza snu, Problemy ze snem, Zaburzenia snu
Bezdech senny a udar mózgu
Ryzyko udaru mózgu u osób z OBS
Bezdech senny a udar mózgu to temat niezwykle istotny, gdyż udar stanowi trzecią co do częstości przyczynę umieralności oraz główny powód trwałej niesprawności u dorosłych ludzi w Polsce.
Wiele niezależnie prowadzonych badań potwierdziło związek pomiędzy bezdechem sennym a wystąpieniem udaru mózgu. Blisko 70% osób, które przeszły udar mózgu miało potwierdzony badaniami bezdech senny.
Jednocześnie OBS jest czynnikiem, który utrudnia rehabilitację po przejściu udaru. Dlaczego?
- Opublikowano w Bezdech senny, Udar mózgu
Zaburzenia erekcji przez bezdech senny
Wpływ OBS na potencję
Obturacyjny bezdech senny ma duży wpływ na męską potencję. Zaburzenia erekcji przez bezdech senny zauważono już w starożytności, natomiast badania nad powiązaniami między nimi prowadzono w XIX wieku. Mimo to nawet współcześnie problem powiązań pomiędzy zaburzeniami snu a dolegliwościami o podłożu seksualnym nie jest do końca zgłębiony. Jednak dotychczasowe wyniki badań nie pozostawiają złudzeń co do negatywnego wpływu OBS na erekcję.
- Opublikowano w Bezdech senny
Wpływ terapii CPAP na skórę
Jak leczenie CPAP wpływa na wygląd i samopoczucie
Z pewnością każdy z nas w życiu choćby kilka razy „zarwał noc”, czyli spał zbyt krótko. Po takiej nocy często mamy podkrążone oczy, zmęczoną twarz. Osoby z bezdechem sennym notorycznie są zmęczone i niewyspane. Łatwo sobie zatem wyobrazić wpływ terapii CPAP na skórę i samopoczucie chorych, którzy zdecydowali się na aparat na bezdech senny. Jednak domysły to jedno a dowody drugie. Naukowcy z USA zajęli się tematem wpływu terapii CPAP na wygląd twarzy. Jesteś ciekaw jak wyglądały badania? Zapraszamy do artykułu.
- Opublikowano w Aparat CPAP, Bezdech senny, Zaburzenia snu
Co to jest centralny bezdech senny
Przyczyny i objawy bezdechu centralnego
Do tej pory tematem wiodącym na naszym blogu był obturacyjny bezdech senny – OBS. Istnieje jednak inna forma zaburzeń oddychania podczas snu – centralny bezdech senny (CBS), na którym dziś skupimy uwagę. Czym jest, co oznacza i jak go leczyć?
Poznaj najważniejsze fakty o centralnym bezdechu sennym.
- Opublikowano w Bezdech senny, Problemy z oddychaniem
Czy muzyka na sen to dobry pomysł?
Muzyka na sen – lek na bezsenność czy mit?
Bezsenność to męcząca oraz groźna w skutkach dolegliwość. Badania dowiodły, że osoby, które regularnie miewają trudności z zasypianiem, są bardziej narażone na schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer czy choroba Parkinsona. Nieprzespane noce skutkują między innymi zmęczeniem, brakiem koncentracji, zasypianiem w ciągu dnia oraz rozdrażnieniem. Nic dziwnego, że ludzie od lat poszukują sposobów na sen dobrej jakości. Jednak czy muzyka na sen to dobry pomysł?
- Opublikowano w Problemy ze snem, Zaburzenia snu
Czy są możliwe skutki uboczne terapii CPAP i u kogo?
Ryzyko niewielkie ale warto znać
Terapia CPAP jest jedną z jedną z terapii z najmniejszym odsetkiem stwierdzonych skutków ubocznych. Jest więc nie tylko skuteczna ale i bezpieczna. Szczególnie, jeśli jest prowadzona zgodnie z zaleceniami.
To nie oznacza, że skutki uboczne terapii CPAP nie istnieją. Co warto wiedzieć na ich temat?
- Opublikowano w Aparat CPAP, Problemy z oddychaniem, Zaburzenia snu
Terapia BEMER może pomóc na ból pleców
BEMER zrywa z bólem
Bóle pleców, mięśni czy stawów mogą zawładnąć życiem i wpłynąć na jakość snu. Wiele osób w takich sytuacjach stosuje maści przeciwbólowe czy sięga po leki. To może pomóc jedynie chwilowo. Dlatego lekarze czy rehabilitanci na ból pleców zalecają ćwiczenia. Jednocześnie na rynku dostępna jest fizykalna terapia naczyniowa BEMER, która z sukcesem wspomaga naturalne zdolności ciała do samoleczenia. W jaki sposób terapia BEMER może uśmierzyć ból i zapewnić więcej odpoczynku?
(więcej…)
- Opublikowano w Bóle podczas snu, Problemy ze snem
Saturacja krwi – jak kontrolować i jak wpływa na organizm
Dlaczego właściwa saturacja krwi jest ważna
Saturacja krwi oraz jej pomiary stały się popularnymi tematami w dobie pandemii Covid-19, ponieważ wirus wywołuje duszności i może prowadzić do niewydolności oddechowej. Do „czasów pandemii” produkty medyczne do pomiaru saturacji krwi a także urządzenia do tlenoterapii nie były powszechnie znane. Czym jest saturacja oznaczana symbolem SpO2, jak ją zbadać i co zrobić gdy jest poniżej normy? Przypominamy.
- Opublikowano w Bezdech senny, Problemy z oddychaniem, Terapia tlenem
Terapia BEMER na zdrowy sen
Opatentowany program na sen
Przepływ krwi w organizmie ludzkim różni się podczas dnia i nocy. Na podstawie wyników badań naukowych opracowano specjalny program terapii mikrokrążenia BEMER na zdrowy sen. Terapia wpływa na poprawę jakości snu, intensywniejsze usuwanie toksyn i lepszą regenerację poprzez odpowiednią stymulację mikrokrążenia. Rewolucyjne urządzenie BEMER jest stosowane w ponad 40 krajach. Na czym polega terapia BEMER i jak stosować program na sen? Wyjaśniamy.
- Opublikowano w Problemy ze snem, Zaburzenia snu
Dobra poduszka do spania – jak wybrać
Czy poduszka ortopedyczna powinna być wyborem numer 1?
W sumie przesypiamy ok. 33% naszego życia. Zdrowy sen to podstawa dla regeneracji organizmu. Odpoczywa całe nasze ciało, w tym kręgosłup. Dlatego ważna jest odpowiednia poduszka do spania, która odciąży kręgosłup. Niewłaściwy wybór poduszki może powodować dolegliwości bólowe oraz przyczyniać się do niewyspania. Tradycyjne poduszki często nie są w stanie zapewnić odpowiedniego ułożenia ciała. Na co zwracać uwagę przy wyborze poduszki do spania?
- Opublikowano w Problemy ze snem, Zaburzenia snu
Czy zatyczki do uszu pomagają zasnąć
Zatyczki do uszu na sen – czy są bezpieczne?
Sen jest nam potrzebny do życia. A dobrej jakości sen – konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak często w przypadkach problemów z zaśnięciem spowodowanych hałasem, sięgamy po zatyczki do uszu. Jak stosować stopery do uszu, aby były bezpieczne dla naszego słuchu i zdrowia? Zapraszamy do artykułu.
- Opublikowano w Chrapanie, Problemy ze snem
Oddychanie przez usta negatywnie wpływa na zdrowie
Oddychanie przez usta jest błędem
Proces oddychania zaczyna się już w czasie życia płodowego (13 tydzień ciąży). Po urodzeniu noworodek oddycha tylko torem nosowym. Oddychanie przez usta pojawia się z czasem. Niezależnie od wieku pacjenta nie jest to stan pożądany.
Konsekwencje niewłaściwego oddychanie są bardzo poważne i mogą wystąpić już w pierwszych latach życia. Jakie są przyczyny i możliwe skutki oddychania przez usta?
- Opublikowano w Problemy z oddychaniem, Zaburzenia snu