Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ostatnich latach bardzo szybko wzrasta jednak liczba osób skarżących się na kłopoty z zasypianiem. Dotyczy to nie tylko seniorów, u których wraz z wiekiem spada poziom melatoniny, ale także nastolatków, a nawet dzieci. Istnieje wiele powodów utrudniających nam zaśnięcie. Część z nich jest stosunkowo łatwa do eliminacji, reszta zaś wymaga kontaktu z lekarzem specjalistą.
Problemy z zaśnięciem mogą być powodowane przez tak prozaiczne przyczyny, jak niewygodny materac, hałas czy zbyt wysoka temperatura w sypialni. Na brak snu, lub jego niską jakość, mogą jednak wpływać znacznie poważniejsze zjawiska – przewlekły stres, używki, stany lękowe, przyjmowane leki albo epizody depresyjne. Warto wiedzieć, że bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc powinna budzić nasz niepokój i skłonić do wizyty u lekarza. Jeżeli jednak problemy z zaśnięciem są sporadyczne, można spróbować samemu poradzić sobie z tym zjawiskiem.
Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na szybkie zasypianie. Dzięki nim z całą pewnością poprawimy nie tylko jakość snu, ale także nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Sprawdź koniecznie, jak szybko zasnąć i rano budzić się pełnym energii do działania.
Sposoby na szybkie zasypianie
Sposobów na szybkie zasypianie jest wiele. Na początku warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki w sypialni. Tutaj podstawą jest oczywiście wygodny materac, który nie tylko pomoże nam zasnąć bez ciągłego przewracania się z boku na bok, ale sprawi też, że rano obudzimy się bez bólu pleców. Oprócz tego ważna jest pościel – latem kołdra nie może być zbyt gruba, natomiast zimą koniecznie zamieńmy cienki pled na taką kołdrę, pod którą będzie nam ciepło. Warto też zamkną drzwi i zasłonić okna, aby odciąć się od bodźców docierających do nas z zewnątrz.
Przed snem należy też zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków. Kawa, papierosy czy alkohol też nie pomogą nam zasnąć, a tylko pogorszą jakość snu. Zrezygnujmy także z przeglądania telefonu, oglądania filmów w łóżku lub czytania książek. Kiedy już kładziemy się do łóżka, powinniśmy się zrelaksować, przestać myśleć o pracy bądź tym, co będziemy robić następnego dnia.
Możemy za to wypić napar z melisy albo rumianku. Gorąca kąpiel poprawia krążenie krwi i przyczynia się do obniżenia temperatury ciała, co pomaga zasnąć. Warto też kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Regularne godziny snu pomogą nam w szybszym zaśnięciu. Pamiętajmy też o tym, że nie należy wypisać się “na zapas”. Spanie w weekendy do południa może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i sprawi, że przez resztę dnia będziemy czuli się rozbici.
Zdrowe nawyki, które pomogą nam szybko zasnąć
Jeżeli chcemy poprawić naszą jakość snu i szybko zasypiać, warto zmienić nasze przyzwyczajenia. Zdrowa rutyna jest bardzo ważna, aby zasypiać szybko, a rano budzić się wypoczętym i pełnym energii. O co warto zadbać?
Jak już zostało wspomniane – unikajmy używek oraz ciężkostrawnych posiłków. Zamiast tego warto zadbać o aktywność fizyczną, która pomoże nam się dotlenić i sprawi, że w nocy łatwiej będzie nam zasnąć. Koniecznie przed snem przewietrzmy też sypialnię (nawet zimą). Unikajmy przed zaśnięciem rozmów telefonicznych, oglądania filmów czy rozmyślania na poważne tematy. Zamiast tego pomyślmy o czymś przyjemnym, co pomoże nam się odprężyć.
Szybkie zasypianie – metoda wojskowa
Popularnym sposobem na szybkie zasypianie jest tak zwana metoda wojskowa – stosowana przez żołnierzy w USA. Jej głównymi wyznacznikami jest rozluźnienie mięśni, głęboki oddech oraz przyjemne wizualizacje. Zdaniem zwolenników, taka metoda pomaga nam zasnąć nawet w 10 sekund, dlatego wiele osób uważa ją za niezwykle przydatną.
Oto metoda wojskowa w kilku krokach, które powinniśmy wykonać, jeżeli chcemy szybko zasnąć:
- Połóż się, rozluźnij mięśnie twarzy. Ramiona powinny być opuszczone wzdłuż ciała. Pamiętaj o prawidłowym oddechu.
- Kolejnym ważnym krokiem jest rozluźnienie mięśni nóg, dzięki czemu poczujemy, że napięcie nas opuszcza.
- Na koniec pomyślmy o czymś, co jest dla nas przyjemne. Unikajmy rozmyślania o problemach, ponieważ to wpływa negatywnie na nasz komfort zasypiania.
Dowiedz się, ile godzin snu potrzebuje człowiek
Czy melatonina pomaga na sen?
Wiele osób, mających problemy z zasypianiem, wspomaga się lekami lub suplementami diety. Niektóre z nich wymagają przepisu lekarza, natomiast sporo takich produktów bez trudu dostaniemy w aptekach bez recepty. Bardzo popularnym środkiem jest melatonina. Wiele osób uważa ją za bezpieczne i bardzo skuteczne remedium na problemy z zasypianiem. Tabletki z melatoniną znajdziemy w niemal każdej aptece, dlatego w ostatnim czasie można zauważyć, że coraz więcej osób sięga po ten magiczny specyfik. Czy słusznie? Czy melatonina faktycznie jest aż tak skuteczna? Czy może wywoływać skutki uboczne?
W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost używania środków zawierających melatoninę. Spory wpływ miała na to między innymi pandemia koronawirusa, przez którą żyliśmy w ciągłym stresie i niepewności, co nie pozostało bez znaczenia dla naszego snu. Melatonina to hormon, który naturalnie wytwarzany jest przez nasz organizm. Jej stężenie zależy od wieku, dlatego im jesteśmy starsi, tym jej poziom spada. Wytwarzana jest w nocy, dlatego potocznie określamy ją mianem “hormonu ciemności”. Należy pamiętać o tym, że długotrwałe przyjmowanie melatoniny może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Kolejna sprawa – nie wszystkie produkty zawierające melatoninę zawierają taką jej dawkę, która będzie skuteczna. Długotrwałe przyjmowanie melatoniny – jak już zostało podkreślone – może być dla nas szkodliwe, dlatego wcześniej koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
Trzeba mieć też na uwadze to, że niektóre suplementy diety z melatoniną zawierają także serotoninę, która w połączeniu z lekami na depresję czy migrenę może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Powodować może między innymi biegunkę, dreszcze, gorączkę lub drgawki. Środki z melatoniną mogą być stosowane w krótkotrwałym leczeniu problemów z zasypianiem, jednak absolutnie – bez wcześniejszej konsultacji – nie należy zażywać ich przez dłuższy czas.
Sposoby na szybki sen: wnioski
Na problemy z zaburzeniami snu skarży się coraz więcej osób w różnym wieku. Mogą mieć one różne źródło, dlatego długo trwająca bezsenność powinna nas skłonić do tego, aby udać się do lekarza. Często sposoby na poprawę snu są bardzo proste – wystarczy odpowiednio przygotować sypialnię i wprowadzić do naszego życia zdrowe nawyki.
Osoby mające problem z zasypianiem powinny uważać na leki lub suplementy diety zawierające melatoninę. Jeżeli potrzebujemy takich wspomagaczy, wcześniej warto zasięgnąć porady lekarza, który dobierze nam prawidłową dawkę specyfiku, a także czas, przez jaki należy go stosować.