Mówienie w trakcie snu to bardzo ciekawe zjawisko, które fascynuje nie tylko osoby związane ze środowiskiem medycznym. Obecnie szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy populacji na świecie, dlatego warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Znacznie częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, co związane jest między innymi z intensywnym rozwojem mózgu w tym czasie.
Istnieje wiele powodów, dla których zdarza nam się mówić przez sen. Niektóre z nich mogą być spowodowane niewłaściwym trybem życia, natomiast podłoże innych może okazać się bardziej poważne. Czy mówienie podczas snu jest dla nas niebezpieczne? Jakie są dokładnie jego przyczyny, a także, kiedy osoba mówiąca przez sen powinna udać się do lekarza? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Parasomnia – objawy i definicja
Zastanawiając się nad tym, co dokładnie powoduje mówienie przez sen i jakie są jego przyczyny, na początku warto bliżej przyjrzeć się temu, czym dokładnie jest parasomnia. Mianem tym określamy grupę zaburzeń odnoszących się do nieprawidłowych zachowań w czasie snu. Inne popularne parasomnie, jakie możemy wymienić, to między innymi: lęki nocne, koszmary senne, paraliż senny, lunatyzm czy bruksizm.
W większości przypadków leczenie parasomni nie jest wymagane, jednak należy pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad higieny snu. Podstawą będzie nie tylko wygodny materac, ale także unikanie ciężkich posiłków przed pójściem spać, używek światła niebieskiego, a także zdrowa dieta czy aktywność fizyczna.
Przyczyny mówienia przez sen
Mówienie przez sen to przypadłość, która może mieć różne przyczyny, a wśród nich najczęściej wymieniana jest gorączka. Innymi powodami mogą być na przykład trauma, silny, stres, obturacyjny bezdech senny oraz zespół stresu pourazowego. Warto pamiętać o tym, że samo mówienie przez sen nie jest dla nas niebezpieczne, może jednak wpływać na jakość wypoczynku. Nasz niepokój powinien za to wzbudzić powód, dla którego zdarza nam się takie zachowanie, bowiem opisywane zaburzenie snu spowodowane może być także przez takie czynniki, jak:
- przyjmowanie niektórych leków (często nasennych);
- nadmierne spożywanie alkoholu albo substancji psychoaktywnych.
W sytuacji, gdy mówienie podczas snu zdarza się epizodycznie, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak zaburzenia mają negatywny wpływ na komfort wypoczynku i powodują, że rano czujemy się przemęczeni czy rozdrażnieni, warto skonsultować się ze specjalistą, aby określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Wiele powodów, dla których mówimy przez sen, wynika z naszych złych nawyków, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o zdrową dietę i podniesienie jakości naszego snu.
Przeczytaj o tym: ile godzin snu potrzebuje człowiek?
Czy mówienie przez sen to objaw choroby?
Powyżej przedstawiono najczęstsze przyczyny mówienia w trakcie snu. Często jednak pojawia się opinia, że niekontrolowane mówienie może być objawem choroby, co u wielu budzi niepokój. Jak sprawa wygląda w rzeczywistości? Mówienie przez sen rzeczywiście może być objawem niektórych chorób o podłożu psychicznym – wymienić tu można chociażby depresję, zaburzenia lękowe czy nerwice. Zjawisko jest też typowe dla osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego, co już zostało wspomniane.
Wymienione choroby mogą być trudne w diagnozie, a ich leczenie długotrwałe. Jeżeli mówienie przez sen nie zdarza nam się epizodycznie, ale ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie lub jakość snu, wówczas koniecznie należy zwrócić się po pomoc do lekarza, który dokona diagnozy i zaproponuje adekwatne leczenie.
Czy mówienie przez sen jest bezpieczne: wnioski
Mówienie przez sen to stosunkowo popularne zjawisko. Samo w sobie nie jest niczym niebezpiecznym dla naszego zdrowia, dlatego jeżeli sporadycznie zdarza nam się, że mówimy w trakcie snu, to raczej nie mamy powodów do niepokoju. Warto jednak pamiętać o tym, że do refleksji nad naszym stanem zdrowia lub trybem życia powinny nas zmusić przyczyny mówienia przez sen.
W przypadku, kiedy zmagamy się z silnym stresem, bezsennością czy przeżytymi traumami, warto zasięgnąć na początek porady lekarza rodzinnego. Pomoże nam określić, czy nasz problem wymaga dalszego leczenia lub skieruje na odpowiednie badania do specjalisty.