Czy zatyczki do uszu pomagają zasnąć
Zatyczki do uszu na sen – czy są bezpieczne?
Sen jest nam potrzebny do życia. A dobrej jakości sen – konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak często w przypadkach problemów z zaśnięciem spowodowanych hałasem, sięgamy po zatyczki do uszu. Jak stosować stopery do uszu, aby były bezpieczne dla naszego słuchu i zdrowia? Zapraszamy do artykułu.
Hałas – wszechogarniające zjawisko utrudniające zaśnięcie
Chyba każda dorosła osoba miała w życiu trudności z zaśnięciem czy z wybudzeniami ze snu spowodowanymi hałasem.
Hałas, czy to dochodzący z ulicy, czy z budynku, w którym śpimy, czy z własnego mieszkania, może mieć różne natężenie. Problem przy zasypianiu w hałasie jest bardzo indywidualny. Są osoby, którym przeszkadza szum pracującej lodówki, czy pralki. Są też tacy, którzy bez problemu zasypiają podczas gdy w pokoju obok inni dalej hucznie imprezują.
Bardzo częstym problemem przy zasypianiu, jest chrapanie partnera. W takim wypadku oczywiście zatyczki do uszu mogą być pomocne, ale nie wolno nam zbagatelizować takiego chrapania. Należy zbadać jego przyczynę i sprawdzić, czy nie towarzyszy mu np. bezdech senny.
W wielu przypadkach można dotrzeć do samej przyczyny i znaleźć rozwiązanie na hałasującego partnera, przez którego nie możemy spać, bez konieczności stosowania zatyczek do uszu.
Jak radzić sobie z chrapaniem? – przejdź do artykułu
W przypadku występowania hałasu zawsze warto zbadać przyczynę i sprawdzić, czy jest inne rozwiązanie niż spanie w stoperach do uszu. Jeśli nie ma, bądź jest niewystarczające – w takich wypadkach zatyczki do uszu pomagają zasnąć. Tylko warto stosować się do pewnych reguł.
Jak prawidłowo stosować zatyczki do uszu na sen?
Niewłaściwe stosowanie zatyczek do uszu może powodować problemy. Regularne stosowanie stoperów do uszu bez zadbania o odpowiednią higienę uszu, może doprowadzić do nagromadzenia się woskowiny i jej „wepchnięcia” do środka ucha.
W uchu powstaje także ciepłe i wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii. Przy zatyczkach wielorazowych, które nie są odpowiednio czyszczone, również jest zagrożenie nagromadzenia bakterii, które następnie dostają się do ucha. Takie bakterie, czy wirusy przenoszone na zatyczkach mogą prowadzić do groźnych w skutkach infekcji uszu.
Poza tym, zatykanie uszu może czasem powodować czasową utratę słuchu lub szum. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy – koniecznie skontaktuj się z laryngologiem. Obserwuj też kolor woskowiny usznej – ona może wiele powiedzieć o stanie Twoich uszu.
Więcej na temat woskowiny usznej przeczytasz w osobnym artykule. Przejdź do artykułu
Zatyczki do uszu – podział
Najczęściej podział na rodzaje zatyczek do uszu wyznacza nam materiał, z którego zostały wykonane. Najbardziej popularne zatyczki uszu do spania są wykonane z pianki. Ze względu na miękkość materiału nie przeszkadzają w spaniu, nie wypadają przy przekręcaniu się, ponieważ idealnie dopasowują się do ucha. Możemy również wyróżnić:
Zatyczki gumowe
Zatyczki do uszu wykonane z gumy są popularne ze względu na ich trwałość i możliwość używania ich wielokrotnie. Są one bardziej sztywne niż zatyczki piankowe, dzięki czemu mogą lepiej izolować dźwięk. Ich konstrukcja zapewnia dobre trzymanie się w uchu, nawet podczas zmian pozycji w trakcie snu. Gumowe zatyczki skutecznie blokują hałas, jednak dla niektórych mogą być one mniej wygodnie niż piankowe.
Zatyczki z wosku
Zatyczki woskowe są cenione za ich naturalność i indywidualne dopasowanie do kształtu ucha, zapewniając wyjątkowy komfort podczas snu. Ich elastyczność sprawia, że są niezwykle skuteczne w blokowaniu dźwięków, co będzie idealne dla osób, które mają lekkie problemy z zasypianiem w głośnych pomieszczeniach. Dzięki właściwościom hipoalergicznym będą odpowiednie dla wszystkich osób z wrażliwą skórą. Można je wielokrotnie formować, co przedłuża ich żywotność.
Zatyczki silikonowe
Zatyczki silikonowe łączą w sobie elastyczność i trwałość, co czyni je idealnym wyborem dla wielu użytkowników. Wykonane z miękkiego silikonu, który łatwo formuje się do kształtu kanału słuchowego, zapewniają wygodę i skutecznie tłumią dochodzące dźwięki. Niebywałą zaletą silikonowych zatyczek jest to, że są wodoodporne i nadadzą się do używania podczas pływania. Gładka powierzchnia sprawia, że są łatwe w czyszczeniu i mogą być używane wielokrotnie bez utraty jakości.
W jaki sposób możesz poprawić jakość snu?
Jeśli natężenie hałasem jest na tyle wysokie, że nie pozwala zasnąć, wskazane są wszelkie sposoby na wyciszenie pomieszczenia. Dlatego wybierając miejsce na sypialnię, w miarę możliwości szukaj takiego, którego okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę.
Jeśli nie masz takiej możliwości, zastosuj wyciszenie okien. Można też zakupić np. odpowiednie kotary akustyczne pochłaniające fale dźwiękowe. Innym sposobem na wytłumienie dźwięków jest uszczelnienie okien.
Dodatkowo, przy zastosowaniu stoperów do uszu, powinieneś odczuć znaczną różnicę.
Jednak wyciszone pomieszczenie to nie wszystko co możemy zrobić dla dobrej jakości naszego snu. Ważne są również odpowiednia wilgotność powietrza oraz wyciemnienie pomieszczenia. Przed spaniem koniecznie przewietrz sypialnię.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak zadbać o właściwą higienę snu, przejdź do artykułu: Jak zadbać o właściwy wypoczynek
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital
Data aktualizacji wpisu: 02.09.2024