
Sen jest nam niezbędny do tego, aby móc sprawnie funkcjonować. To, ile dokładnie powinniśmy spać w ciągu doby, zależy od wielu czynników – między innymi naszego wieku lub prowadzonego trybu życiu. Szacuje się, że jego odpowiednia ilość wynosi około 8 godzin w przypadku dorosłej osoby. Niejednokrotnie zdarza się tak, że przed intensywnym dniem chcemy wyspać się “na zapas”, aby nabrać więcej siły do działania. Bardzo często po ciężkim dniu czujemy się zmęczeni i mamy ochotę przynajmniej na krótki odpoczynek w ciągu dnia.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt krótki sen nie jest dobry dla naszego samopoczucia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że równie szkodliwy może być jego nadmiar. Jeżeli zatem zdarza nam się, że śpimy więcej niż 10 godzin, po przebudzeniu możemy czuć się rozbici oraz rozdrażnieni. Nadmierna senność w ciągu dnia może świadczyć o tym, że jakość naszego snu pozostawia wiele do życzenia. Może być także przyczyną wielu poważnym dolegliwości. O czym zatem świadczy nadmierna senność w ciągu dnia i jak sobie z nią radzić? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.
Nadmierna senność w ciągu dnia – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować nadmierną senność w ciągu dnia. Najczęściej spotykanym może być oczywiście zmęczenie, które spowodowane jest tym, że w nocy spaliśmy zbyt krótko. Odpowiednia długość snu powinna wynosić około 7-8 godzin. Jeżeli spaliśmy krócej, a dodatkowo nasz sen był przerywany, to w ciągu dnia możemy czuć się zmęczeni, a dodatkowo trudniej będzie nam się skoncentrować na codziennych czynnościach. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy, warto przede wszystkim zadbać o właściwą higienę snu. Trzeba wiedzieć, że łóżko nie jest miejscem do prowadzenia nocnych rozmów na poważne tematy. Przed snem nie warto też czytać poważnych książek lub oglądać filmów.
Oprócz kiepskiej jakości snu, istnieje też szereg innych – znacznie poważniejszych przyczyn tego, że w ciągu dnia skarżymy się na nadmierną sennością. Wśród tych przyczyn możemy wskazać:
- bezdech senny,
- zespół niespokojnych nóg, czyli popularny RLS,
- narkolepsja – choroba objawiająca się tym, że chory zasypia nagle, w najmniej spodziewanej sytuacji,
- depresja oraz niektóre choroby psychiczne, jak na przykład choroba afektywna dwubiegunowa,
- skutki uboczne zażywania niektórych leków (między innymi antydepresyjnych),
- zaburzenia cyklu snu – spowodowane między innymi zmianami strefy czasowej lub pracą na kilka zmian.
Jak widać, przyczyn nadmiernej senności w ciągu dnia może być wiele. Ich rozpoznanie jest bardzo ważne, aby móc sobie skutecznie poradzić nie tylko z sennością jako taką, ale także chorobami, których jest ona przyczyną.
Jak sobie radzić z sennością w ciągu dnia?
Istnieje wiele sposobów, które pomogą nam poradzić sobie z nadmierną sennością w ciągu dnia. Podstawowy to prawidłowa higiena snu w nocy. Bardzo istotne jest to, aby zasypiać i budzić się o stałych porach – również w dni wolne. Unikajmy także wspomnianego już wcześniej wysypiania się na zapas. Takie działanie często powoduje odwrotne skutki. Zbyt długi sen sprawia, że w ciągu dnia czujemy się osłabieni, rozdrażnieni oraz trudniej nam się skupić. Duże znaczenie ma także przygotowanie się do pójścia spać. Na około godzinę przed położeniem się do łóżka nie korzystajmy z telefonów czy komputera. Nadmiar bodźców powoduje, że trudniej nam będzie potem zasnąć.
Kolejna istotna kwestia to właściwa dieta. Przed snem postawmy na lekkostrawne posiłki, a ostatni najlepiej spożyć nie później niż 2 godziny przed zaśnięciem. Aby poprawić jakość snu, unikajmy też kofeiny oraz alkoholu. Co jeszcze poprawia nasz sen? Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Wystarczy krótki spacer, aby się dotlenić oraz dostarczyć porcję promieni słonecznych.
Jeżeli nadmierna senność w ciągu dnia jest objawem choroby lub skutkiem ubocznym zażywanych leków, w takim przypadku należy skonsultować się ze specjalistą. W takim przypadku sposoby walki z nadmierną sennością powinny być odpowiednio dopasowane do danego schorzenia lub wystarczy zmiana leków, które do tej pory zażywaliśmy.
Czy nadmierna senność w ciągu dnia może być niebezpieczna?
Nadmierna senność w ciągu dnia może bardzo negatywnie wpływać na nasze codzienne życie. Powoduje między innymi ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienie, rozdrażnienie czy brak zainteresowania tym, co jeszcze do niedawna sprawiało nam radość. Pomijając fakt, że jej przyczyną może być wiele chorób o różnym podłożu, uczucie ciągłego zmęczenia może być dla nas niebezpieczne z wielu powodów.
Przede wszystkim uczucie, że ciągle chce nam się spać może powodować spadek koncentracji, co jest niebezpieczne między innymi, kiedy prowadzimy samochód lub obsługujemy różne maszyny w zakładach pracy. Nadmierna senność może mieć też bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, przyczyniając się na przykład do rozwoju depresji. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że odbiera radość z życia i sprawia, że wiele zwykłych czynności wykonuje nam się znacznie trudniej. Jeżeli zatem czujemy się cały czas senni, mimo że dbamy o higienę snu, warto zasięgnąć pomocy lekarza, który pomoże nam zdiagnozować problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Podsumowanie
Nadmierna senność w ciągu dnia może mieć różne przyczyny. Bardzo często wynika ona z niewłaściwej higieny snu, przez co śpimy w nocy zbyt krótko, a rano czujemy się zmęczeni. Optymalna długość snu powinna wynosić 7-8 godzin. Ze snem nie warto też przesadzać. Zbyt długie godziny spędzone w łóżku powodują poczucie rozbicia i rozdrażnienia.
Jeżeli jednak bezsenność jest skutkiem choroby lub zażywanych leków, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże nam poradzić sobie z tym problemem. Trzeba mieć na uwadze to, że nadmierna senność w ciągu dnia może bardzo negatywnie wpływać na jakość naszego życia, dlatego nie warto jej lekceważyć.