Diagnostyka bezdechu sennego w czasie epidemii
Badanie poligraficzne snu – bezpiecznie w domu, bez kolejek
Covid-19 i związany z nim lockdown spowodowały zamknięcie wielu placówek medycznych. Diagnostyka bezdechu sennego na podstawie badań polisomnograficznych nie była możliwa. A przecież bezdech senny może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Sprawdź, jak możesz bezpiecznie w domu zbadać czy cierpisz na bezdech senny.
Jakie objawy mogą świadczyć o bezdechu sennym?
O obturacyjnym bezdechu sennym (OBS) może świadczyć wiele objawów. Zasadniczo można je podzielić na objawy nocne i dzienne. Osobom chorym dużo łatwiej jest zaobserwować swój organizm w ciągu dnia. Zazwyczaj jednak na problem bezdechu śródsennego zwracają uwagę ich partnerzy, którzy nie mogą spać. Dlaczego?
Chrapanie – podstawowym objawem OBS
Najczęściej osobom cierpiącym na obturacyjny bezdech senny towarzyszy głośne, nieregularne chrapanie. To ogólnie dość powszechny problem, dlatego często jest bagatelizowany. Chrapanie samo w sobie nie musi być groźne, jednak warto poszukać powodów jego występowania.
Jeśli chrapaniu towarzyszą częste wybudzenia i przerwy w oddychaniu – z dużym prawdopodobieństwem jest to OBS.
Osoba chora na OBS często nie jest w stanie zauważyć wyżej wymienionych objawów nocnych. Natomiast jeśli ktoś zwrócił Ci uwagę na chrapanie, czy przerwy w oddychaniu – koniecznie zbadaj swój sen.
Czasami osoba cierpiąca na bezdech senny częściej oddaje mocz. Może mieć też uczucie dławienia się, czy duszenia. Każdy dodatkowy symptom uprawdopodabnia bezdech.
Symptomy bezdechu sennego w ciągu dnia
Objawy dzienne bezdechu sennego to konsekwencja złej jakości snu. Wybudzając się często w ciągu nocy, nie masz możliwości odpowiednio wypocząć.
Nie każde wybudzenie, czy przerwa w oddychaniu świadczy o chorobie – epizod bezdechu (zmniejszenia amplitudy oddychania o 50 %) musi trwać dłużej niż 10 sekund. Za granicę normy uznaje się do 5 bezdechów na godzinę snu.
Bezdechom i spłyceniom oddychania towarzyszy spadek saturacji o 2-4% w porównaniu z saturacją z okresu czuwania.
Po takiej nocy budzisz się zmęczony, niewyspany. Często występują bóle głowy. Stajesz się drażliwy, mniej uważny. Konsekwencje takiego stanu fizycznego łatwo można przewidzieć.
Otyłość – jedna z głównych przyczyn bezdechu sennego
Otyłość sprzyja występowaniu bezdechu sennego. Istnieje również zależność między obwodem szyi a prawdopodobieństwem OBS. Osoby z krótką, grubą szyją częściej cierpią na bezdech senny.
Możliwe są inne, dodatkowo sprzyjające występowaniu OBS czynniki, takie jak: picie alkoholu, palenie papierosów, objadanie się przed snem itp.
Niezależnie od przyczyny, skutki nieleczonego bezdechy sennego mogą być bardzo groźne. Dlatego nie należy czekać z diagnostyką bezdechu sennego. Nawet w czasie epidemii możesz bezpiecznie sprawdzić, czy cierpisz na OBS.
Diagnostyka bezdechu sennego za pomocą poligrafu
Trudno przewidzieć, jak długo jeszcze będziemy musieli zmagać się z epidemią Covid-19. Nie wiadomo również, jak długo będziemy musieli czekać na diagnostykę bezdechu sennego w placówkach medycznych, nawet po ustaniu epidemii. Niezależnie, czy będzie to polisomnografia, czy poligrafia.
Kolejki bywały kilkuletnie nawet przed pandemią. Dlatego warto zainwestować w zdrowie i przetestować przebieg snu za pomocą poligrafu prywatnie. Koszt takiego badania z opisem lekarzy wynosi ok. 300 zł.
Badanie takie przeprowadzasz w warunkach domowych. Wynik z opisem otrzymujesz w ciągu tygodnia.
Na czym polega badanie poligraficzne?
Zasadniczo urządzenie mierzy i zapisuje pewne zdarzenia podczas snu, takie jak:
– przepływ powietrza
– saturację
– wysiłek oddechowy
– pozycję
– chrapanie
Czas trwania badania to ok. 5-6 godzin (tak najczęściej zaleca się ustawić urządzenie) i ważne jest, aby rzeczywiście przespać te parę godzin.
Na pewno jest łatwiej zasnąć w domu, niż gdybyś musiał to czy inne badanie wykonać w placówce medycznej.
Poligrafia to uproszczona wersja polisomnografii, która dodatkowo rejestruje EEG, elektrookulogram i napięcie mięśni.
Najczęściej diagnostyka bezdechu sennego za pomocą poligrafii wystarcza do właściwego rozpoznania. Lekarz na podstawie analizy zapisanych wyników stawia diagnozę i w przypadku bezdechu sennego może od razu wystawić skierowanie na CPAP.
W przypadkach, w których będzie konieczne wykonanie pełnej polisomnografii otrzymasz informacje, do jakiego lekarza musisz się udać, aby otrzymać skierowanie na takie badanie.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital