Bezdech senny objawy – jak je rozpoznać?

Symptomy, których nie wolno lekceważyć
Badania wskazują, że około 4% populacji dorosłych mężczyzn i 2% dorosłych kobiet cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS). Według szacunków faktycznie tą chorobą może być dotkniętych nawet 24% mężczyzn i aż 9% kobiet. Dlaczego się nie leczymy? Nie wiemy, że jesteśmy chorzy…
Niebezpieczna nieświadomość
Medycyna zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem bezdechu sennego stosunkowo niedługo. Dodatkowo nieświadomość objawów i fakt, że OBS przez wiele lat może mieć utajony przebieg, nie sprzyjają szybkiej diagnozie w kierunku tej choroby. A problem jest poważny, ponieważ nieleczony bezdech to nie tylko dyskomfort dla chorego i jego bliskich, ale przede wszystkim ryzyko poważnych chorób, a nawet zagrożenie dla życia.
Przecież to tylko chrapanie… Na pewno?
Podczas snu nasze mięśnie w naturalny sposób rozluźniają się, a ciało staje się bezwładne. Poza świadomą kontrolą pozostaje również oddech. U osób zdrowych ten stan nie powoduje zakłóceń w oddychaniu, u chorych – następuje częściowe zapadanie się języka i gardła, prowadzące do ograniczenia przepływu powietrza (objawia się chrapaniem), a nawet jego zablokowania (bezdech). Jeżeli w trakcie snu takie epizody występują średnio pięć razy na godzinę i trwają około 10 sekund każdy, nie może być mowy o zwyczajnym chrapaniu. Nie wystarczy położyć się na boku – to czas, by bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi i zacząć działać.
Objawy bezdechu sennego
Podstawowym objawem OBS jest chrapanie. Samo w sobie jeszcze nie świadczy o chorobie, ale w połączeniu z szeregiem innych symptomów jest jasnym sygnałem do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku OBS. Jakie to symptomy?
Generalnie możemy je podzielić na objawy nocne i dzienne.
Objawy nocne OBS:
- głośne, nieregularne chrapanie,
- epizody bezdechu występujące wielokrotnie podczas snu (obserwowane przez inne osoby),
- gwałtowne przebudzenia, którym może towarzyszyć uczucie duszności, przyspieszone tętno, dezorientacja, poczucie lęku, a nawet męczące sny,
- niespokojny, przerywany sen,
- nadmierna potliwość,
- potrzeba oddawania moczu w nocy,
- niekiedy problemy z ponownym zaśnięciem.
Objawy dzienne OBS:
- poranne bóle głowy,
- suchość w ustach po przebudzeniu,
- stałe uczucie zmęczenia i niewyspania,
- kłopoty z koncentracją i pamięcią,
- wzmożona drażliwość,
- problemy z potencją u mężczyzn.
Rodzaj objawów i ich intensywność zależy od wieku oraz stopnia zaawansowania choroby, a także od stylu życia, jaki prowadzi osoba cierpiąca na OBS. Do szeregu czynników, które nasilają objawy obturacyjnego bezdechu sennego zaliczamy:
- spożywanie alkoholu, zwłaszcza przed snem,
- duże zmęczenie (paradoksalnie),
- przyjmowanie leków nasennych lub uspokajających.
Konsekwencje bezdechu sennego – najpierw przykre, później groźne
Większość wyżej wymienionych symptomów OBS jest konsekwencją niedotlenienia organizmu, do którego dochodzi podczas nocnych epizodów bezdechu. Początkowo można mówić jedynie o pogorszeniu się komfortu życia. Jeśli jednak objawy zostaną zbagatelizowane, z czasem mogą doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń, zwłaszcza w obrębie układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna i zaburzenia rytmu serca, zawał czy udar mózgu. Osoby cierpiące na bezdech są też bardziej narażone na cukrzycę, depresję oraz – w przypadku mężczyzn – na problemy z potencją. Dla kierowców szczególnie groźne jest chroniczne zmęczenie, które sprzyja utracie koncentracji, a nawet przysypianiu za kółkiem, co w konsekwencji może prowadzić do wypadków komunikacyjnych. Dlatego zaleca się, aby osoby z OBS, cierpiące na wynikającą z niego senność nie prowadziły pojazdów mechanicznych.
Jeśli dokucza Ci uciążliwe chrapanie, któremu towarzyszą epizody bezdechu, nie powinieneś zwlekać z wizytą u lekarza. Nie bagatelizuj sygnałów, które dostajesz od bliskich – najczęściej to oni, jako pierwsi identyfikują problem powtarzających się, niepokojących przerw w oddychaniu. Wykonaj diagnostykę w kierunku OBS, podejmij – jeśli okaże się to konieczne – leczenie i ciesz się wspólnie z najbliższymi zdrowym i spokojnym snem.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital