Szum w uszach nie pozwala mi spać
Czy szumy uszne są niebezpieczne?
Szum w uszach (tinnitus) sam w sobie nie jest jednostką chorobową. Może być jednak objawem innych dolegliwości. Jeśli odczuwasz go w sposób stały, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Od diagnozy zależy dalsza terapia. Dla niektórych zbawienna, ponieważ szumy uszne potrafią być na tyle dokuczliwe, że powodują problemy ze snem i niebezpieczne konsekwencje.
Jakie są przyczyny szumów i czy można się ich pozbyć?
Szum w uszach, czyli co?
Szumy uszne (łac. tinnitus auris) określa się jako grupę przykrych doznań pochodzenia endogennego (wewnątrzpochodnego). Ich objawami są odczuwalne w uszach nieprzyjemne bądź niepokojące dźwięki, czy pulsowanie (tykanie, szmery, szumy, gwizdanie, dzwonienie).
Wywołują je urazy, drobne zmiany anatomiczne (w nosie, nosogardle, stawie skroniowo-żuchwowym, czy też kręgosłupie szyjnym), a nawet zalegająca w uszach woskowina!
Najczęściej jednak przyczyn szumów usznych lekarze dopatrują się w drobnych defektach w samym uchu wewnętrznym.
Kiedy szum w uszach jest spowodowany chorobami
Są też sytuacje, w których to choroby powodują czy potęgują nieprzyjemne doznania w uszach. Do chorób tych można zaliczyć:
– problemy z tarczycą (niedoczynność, nadczynność),
– nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi,
– choroby zakaźne i ogólnoustrojowe (tinnitus może być objawem chorób, wśród których wymienia się m.in. cukrzycę, boreliozę, miażdżycę, czy zaburzenia rytmu serca),
– nowotwory (szumy uszne mogą być jednym z pierwszych objawów nerwiaka nerwu przedsionkowo-ślimakowego, czyli łagodnego nowotworu nerwu słuchowego).
Jeśli odczuwasz uporczywe szumy uszne, które trwają dłużej niż 5 minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu, powinieneś poddać się diagnozie. W ten sposób będzie można podjąć odpowiednie kroki do eliminacji czy złagodzenia szumów usznych.
Wpływ leków ototoksycznych na szumy uszne
Do powstania szumu w uszach mogą przyczynić się również niektóre leki ototoksyczne, które uszkadzają słuch. Skutki uboczne ich stosowania mogą spowodować pogorszenie się słuchu, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, należy niezwłocznie skonstatować się z lekarzem i przerwać terapię.
Hałas i stres – czynniki powodujące szum w uszach
Wszechobecny hałas oraz sytuacje stresowe towarzyszą nam w dzisiejszych czasach ze szczególnym nasileniem. Są przyczyną wielu chorób, zmęczenia, wypalenia, czy agresji. Mogą być również przyczyną występowania szumów usznych.
Hałas uszkadza rzęski i całe komórki słuchowe. Jego skutki dotykają ludzi coraz młodszych, m.in. przez głośne słuchanie muzyki. Do grup wysokiego ryzyka należą też sami muzycy, a także wojskowi. Hałas jest jedną z głównych przyczyn powstawania niedosłuchu.
Chcesz poznać inne przyczyny niedosłuchu ? – Przejdź do artykułu
Szumy uszne mogą powodować problemy ze snem
Wyobraź sobie, że przez niemal cały czas w uszach odczuwasz pulsowanie bądź szmer. Często w ciągu dnia, przy dużej ilości odbieranych bodźców, tak bardzo nie jest dokuczliwy. Jednak kiedy idziesz spać, cała uwaga skupia się na szmerach w uszach.
Problemy ze snem przekładają się na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jesteś zmęczony, rozdrażniony, nieuważny.
Z czasem, jeśli te dźwięki nasilają się, także w dzień stajesz się drażliwy. Szumy uszne mogą powodować Twoje zdenerwowanie, stres oraz wybuchy gniewu. Takie sytuacje często prowadzą do izolacji od ludzi, a nawet depresji.
To wszystko bezpośrednio wpływa na Twoje życie: na koncentrację, pracę, relacje z ludźmi.
Dlatego niezależnie od intensywności szumów usznych powinieneś zacząć odpowiednią terapię. A ta zależy od przyczyn powstawania tinnitusa.
Czasem wystarczy udać się do laryngologa, aby usunął woskowinę uszną. Innym razem konieczna będzie operacja nosa, czy zastosowanie leczenia stomatologicznego.
Są jednak przypadki, kiedy w grę wchodzą inne rozwiązania, takie jak terapia dźwiękiem, terapia tlenowa, czy psychoterapia. W przypadkach chorób konieczne jest ich leczenie, aby zniwelować nasilające się skutki w postaci niepożądanych dźwięków czy pulsowania w uszach.
Częstym sposobem na złagodzenie szumów usznych jest zastosowanie aparatów słuchowych. Specjaliści od słuchu (protetycy słuchu) podkreślają, że w wielu przypadkach rozwiązanie to przynosi ogromną poprawę ich Klientom. Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj naszego protetyka słuchu. Kontakt znajdziesz TUTAJ.
Jak ograniczyć ryzyko powstawania szumu w uszach
Zapewne nie zaskoczy Cię fakt, że prowadzenie zdrowego trybu życia może ograniczyć ryzyko powstawania szumu w uszach? Nie powinien. W zależności od tego co jesz, jaka jest Twoja waga, czy uprawiasz aktywność fizyczną – możesz wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania chorób. Między innymi tych, które są przyczyną odczuwania szumów w uszach (np. cukrzycy, nadciśnienia, zaburzenia rytmu serca).
Ogromnie ważne jest odpowiednie dbanie o uszy. Higiena uszu nie dotyczy tylko ich czyszczenia, ale przede wszystkim „dawania wytchnienia”, czy to dbając o odpowiednią higienę snu, czy to unikając nadmiernego, bądź ciągłego hałasu.
Więcej na temat higieny snu przeczytasz w artykule Problemy ze snem – jak dbać o właściwy wypoczynek
Co jeszcze możesz zrobić?
- Unikaj leków powodujących uszkodzenia słuchu (konsultuj się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepożądanych skutków stosowanych leków!)
- Unikaj sytuacji stresowych – a choć ich nie wykluczysz – ucz się odpowiedniego postępowania w przypadkach ich wystąpienia (techniki relaksacyjne, czas na hobby, czas dla siebie).
Masz pytania – skontaktuj się z naszym specjalistą.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital