Tlenoterapia u użytkowników CPAP
Jak połączyć terapię tlenem z terapią CPAP
Tlenoterapia to zabieg leczniczy, który prowadzi do zwiększenia ilości tlenu we wdychanym powietrzu. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku leczenia niewydolności oddechowej, która może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. Bywa, że o niewydolności oddechowej dowiadujemy się podczas diagnostyki bezdechu sennego, w wyniku badania polisomnograficznego. Jak połączyć terapię tlenem z używaniem CPAP?
Tlenoterapia w domu przy przewlekłej niewydolności oddechowej
Z przewlekłą niewydolnością oddychania mamy do czynienia, kiedy we krwi tętniczej ciśnienie parcjalne tlenu wynosi mniej niż 60 mm Hg lub ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest większe niż 45 mm Hg.
Największą grupę osób z niewydolnością oddechową stanowią chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POChP (wg danych z dnia 1 stycznia 2006 r. – 85%). Choroba obturacyjna polega na zwężeniu dróg oddechowych, co znacznie utrudnia zarówno nabieranie, jak i wydychanie powietrza z płuc, przy czym w przypadku POChP to właśnie wdech sprawia największą trudność.
Na podstawie prowadzonych przez wiele lat badań* udowodniono, że chorzy na POChP i z ciężką niewydolnością oddechową oddychający tlenem ponad 15 godzin dziennie uzyskują korzyść w postaci większej przeżywalności, odczuwają mniejszą duszność.
Uważa się, że domowa tlenoterapia w pozostałych chorobach płuc powodująca hipoksemię poprawia jakość życia i jest zalecana.
Chorzy na POChP i z ciężką niewydolnością oddechową kwalifikowani są do domowej tlenoterapii przez lekarza i powinni być pod jego ścisłym nadzorem.
Niewydolność oddechowa a bezdech senny
Zdarza się, że o niewydolności oddechowej dowiadujemy się podczas diagnostyki bezdechu sennego, w wyniku badania polisomnograficznego. W takim wypadku lekarz może zalecić stosowanie terapii tlenem w warunkach domowych.
Taka terapia, może być łączona z terapią CPAP. Najczęściej wykorzystujemy do tego koncentrator tlenu. Tlen jest podawany w czasie snu do węża łączącego aparat na bezdech senny z maską bądź (rzadziej) bezpośrednio do maski.
Podaż tlenu do węża łączącego aparat CPAP z maską możliwa jest dzięki specjalnej złączce czy łącznika do podłączania CPAP z koncentratorem tlenu.
Łącznik stosowany jest do podłączenia koncentratora z aparatami CPAP, AutoCPAP, BiPAP i Respirator. Ma za zadanie dostarczyć tlen z koncentratora do aparatów, aby wzbogacić powietrze CPAP w tlen.
Złączkę możesz zakupić w dobrych sklepach medycznych.
Zapytaj o dostępność łącznika do podłączania CPAP z koncentratorem tlenu w swoim oddziale BRANDvital. Zadzwoń.
Czym jest koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu to najbardziej popularne i proste w obsłudze urządzenie do domowej tlenoterapii.
Jego głównym elementem jest komora wypełniona mieszanką zeolitu, która pochłania z powietrza azot i tym samym we wprowadzonej do kolumny mieszanki gazów pozostaje głównie tlen.
Najpopularniejsze koncentratory tlenu to produkty o wadze ok. 10-20 kg, na kółkach do stosowania w domu. Jednak dostępne są również koncentratory przenośne, dzięki którym możliwe jest bezproblemowe przemieszczanie się z urządzeniem przy jednoczesnym stosowaniu tlenoterapii.
Koncentratory tlenu wykorzystywane są nie tylko w przypadkach chorób związanych z oddychaniem. Jednak zastosowanie tego sprzętu powinno się skonsultować z lekarzem lub specjalistą.
Więcej na temat wykorzystania koncentratora tlenu przeczytasz TUTAJ
Chcesz poznać ceny koncentratorów tlenu? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.
*informacje na podstawie opracowania lek. Leszka Andrzeja Szyszki „Domowe leczenie tlenem w przewlekłej niewydolności oddychania”
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital