Bezdech senny a libido – wpływ OBS na relacje intymne
Relacje intymne w kontekście bezdechu sennego
Bezdech senny a libido – czy zastanawiałeś się kiedyś nad wpływem OBS na sferę relacji seksualnych? Niektóre skutki bezdechu są powszechnie znane, ale rzadko wiązane z brakiem apetytu na współżycie. Wydaje nam się, że niski poziom libido wynika z długiej relacji, rutyny, czy zmęczenia. Jednak w przypadku osób cierpiących na bezdech senny może się okazać, że przyczyna tkwi gdzie indziej. A podjęcie leczenia przyniesie dobre skutki nie tylko dla samego zdrowia, ale również dla naszych relacji z partnerem.
Co to jest libido
Libido powszechnie znane jest pod pojęciem popęd seksualny. Jest procesem złożonym, bezpośrednio związanym z gospodarką hormonalną. Zmienia się w cyklu zarówno dobowym jak i miesięcznym.
Krótkotrwały spadek libido nie jest niczym niepokojącym i zdarza się każdemu. Może być spowodowane przeziębieniem, stresem czy gorszym samopoczuciem. Jeśli jednak obniżone libido utrzymuje się dłuższy czas, należy się skontaktować ze specjalistą.
Możliwe przyczyny spadku libido
Wśród różnych przyczyn problemu zmniejszonej ochoty na relacje intymne wymienia się najczęściej:
- Zaburzenia hormonalne
- Przyjmowanie leków
- Nadużywanie alkoholu czy innych substancji
- Choroby
- Zmęczenie i stres
- Problemy w związku
- Palenie papierosów
- Zła dieta i brak ruchu
Wśród wyżej wymienionych czynników zmęczenie jest tym, które może wynikać z niedospania czyli inaczej ujmując – złej jakości snu. Może być związane z chrapaniem. Może też wynikać z choroby jaką jest bezdech senny.
Wpływ chrapania na życie seksualne
Chrapanie jest przedmiotem wielu badań naukowych, które wykazują między innymi, że zarówno osoby chrapiące, jak i ich partnerzy uskarżają się na spadek satysfakcji z życia seksualnego.
Według danych Brytyjskiego Towarzystwa Badań nad Zaburzeniami Snu aż 60% przebadanych osób przyznało, że chętniej uprawialiby seks gdyby ich partner nie chrapał. Satysfakcjonujące życie seksualne wymaga dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a zmęczenie i niewyspanie przekłada się na spadek ochoty na aktywność intymną.
Jak wynika z przeprowadzonych podczas badań ankiet, zdrowy sen jest kluczowy, a aż 25% ankietowanych przyznało, że zaburzenia snu, w tym chrapanie partnera, przyczyniły się do zakończenia życia seksualnego i rozwodu.
W tym zakresie bardziej poszkodowane są kobiety, które tracą nawet do 5 godzin snu tygodniowo. To powoduje rozdrażnienie i przyczynia się do spadku libido.
Z drugiej strony osoby chrapiące również narzekają na zmęczenie. Nie tylko przez wybudzenia powodowane kuksańcami od partnera, ale również przez odgłosy własnego chrapania. Jeśli chrapaniu towarzyszy bezdech senny, sprawa staje się jeszcze trudniejsza przez niedotlenienie organizmu. Pojawia się osłabienie, ciągłe zmęczenie i senność w ciągu dnia.
Wielu mężczyzn odczuwa mniejsza ochotę na seks i poszukuje pomocy w gabinetach lekarskich. Sytuację tłumaczą stresem i przemęczeniem nie zdając sobie sprawy z tego, iż w ich wypadku przyczyną może być choroba – obturacyjny bezdech senny. A na OBS jest przecież rozwiązanie.
Bezdech senny a libido – jak rozwiązać problem z malejącą ochotą na relacje intymne
Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny są chronicznie niewyspane i zmęczone. Dlatego trudno się dziwić, że jedyne o czym myślą idąc do łóżka to sen. Niestety nie jest on wystarczający, stąd nie przynosi odpoczynku. A przecież właściwa forma fizyczna sprawia, że mamy ochotę na aktywność. W tym, intymną.
To jednak nie jest jedyny powód spadku libido. Substancje produkowane przez nasz organizm są często wytwarzane cyklicznie w danym przedziale czasu dnia oraz nocy.
Gen odpowiedzialny za kotrolę cyklu dobowego u muszek owocowych został odkryty przez 3 naukowców z USA: Michaela Rosbasha z Brandeis University w Waltham, Jeffreya C. Halla z University of Maine oraz Michaela W. Younga z Rockefeller University w stanie Nowy Jork, za co otrzymali nagrodę Nobla.
Produkcja teststeronu, czy hormonów płciowych kobiecych (np. estrogen) również ma swój wzmożony okres.
W przypadku testosteronu przypada ona na godzinę ok. 5 rano. W tym czasie, z uwagi na stres i niedotlenienie (brak skutecznego oddychania), proces produkcji adrenaliny hamuje aktywność układu przywspółczulnego. Dominuje układ współczulny, który hamuje wydzielanie testosteronu.
Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym i jako taki spełnia wiele ważnych funkcji, w tym odpowiada za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników.
CPAP – rozwiązanie problemów intymnych osób z bezdechem sennym
Jeśli osoby chore na OBS nie podejmą właściwego leczenia, może na dłuższą metę dojść do zaburzenia erekcji.
Najprostszą i nieinwazyjną metodą leczenia bezdechu sennego jest stosowanie aparatu na bezdech senny. U mężczyzn, którzy skorzystali z terapii metodą CPAP odnotowano wzrost poziomu testosteronu w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia.
Czym jest CPAP i na jakie efekty możesz liczyć przy stosowaniu urządzenia przeczytasz w artykule: Co to jest CPAP – skuteczne leczenie bezdechu
Chcesz poznać naszą ofertę CPAP? Zapraszamy do sklepu internetowego.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082539/
https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Laureaci-odebrali-w-Sztokholmie-nagrody-Nobla,179297,11.html
https://www.verywellhealth.com/effects-of-cpap-sex-life-5080231