Koronawirus a terapia CPAP

Jakie zalety ma CPAP przy COVID-19?
Na świecie jest obecnie zbyt mało wydajnych urządzeń do wentylacji, aby leczyć ciężkie przypadki koronawirusa jednocześnie. Dlatego specjaliści poszukują gotowych rozwiązań, które mogą odgrywać ważną rolę w leczeniu COVID-19. Jedną z koncepcji jest wykorzystanie urządzeń CPAP (Continuous Positive Airway Pressure).
Koronawirus a terapia CPAP – przydatność aparatu na bezdech senny w terapii COVID-19
Przede wszystkim CPAP jest urządzeniem stosowanym w celu zapewnienia pomocy w oddychaniu pacjentom cierpiącym na bezdech senny. Stosowane może być również jako urządzenie zapobiegawcze i wspierające terapię pacjentów z chorobami takimi jak ostra astma, niewydolność serca, obrzęk płuc, mukowiscydoza czy przewlekła choroba płuc (patrz: źródło).
CPAP nie zastępuje w żadnym wypadku respiratora, który jest zupełnie innym urządzeniem „oddychającym za pacjenta”. CPAP natomiast stosuje się u świadomych pacjentów.
Nie znamy jeszcze dokładnej roli, jaką może odegrać CPAP w lec zenu COVID-19. Większość dostępnych dowodów odnośnie „wentylacji nieinwazyjnej” dotyczy BiPAP. Jednak CPAP może być racjonalnym wyborem dla niektórych pacjentów z umiarkowaną hipoksemią i niewydolnością jednonarządową.
Nasi sąsiedzi – Niemcy – zaczęli wykorzystywać urządzenia CPAP w leczeniu osób z łagodnym przebiegiem ostrej niewydolności oddechowej przy COVID- 19 (patrz: źródło)
Zalecenia FDA dla służby zdrowia i placówek opieki medycznej
Agencja Żywności i Leków, FDA – amerykańska instytucja rządowa zaleca tam, gdzie jest niewystarczająca liczba wentylatorów stosowanie urządzeń CPAP i BiPAP używanych zwykle w leczeniu bezdechu sennego w celu wsparcia pacjentów z niewydolnością oddechową, pod warunkiem odpowiedniego monitorowania (o ile jest dostępne) i kontrolowania stanu pacjenta (patrz: źródło)
Zalety CPAP przy COVID-19
Koronawirus wydaje się powodować nietypową formę niewydolności oddechowej z głęboką hipoksemią, natomiast z prawidłową podatnością płuc. Może być to spowodowane rozproszoną niedodmą. Dla takich pacjentów CPAP może być pożądanym sposobem nieinwazyjnego wsparcia oddechu.
- Zapewnia maksymalne średnie ciśnienie w drogach oddechowych bez konieczności intubacji
- Nie zwiększa objętości oddechowej
Przy zastosowaniu systemu zamkniętego i filtrów wirusowych jest w miarę bezpieczny w odniesieniu do przenoszenia wirusa.
Należy pamiętać, że urządzenia CPAP powinny być stosowane na zalecenie i pod kontrolą lekarza.
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy artykuł: Rola CPAP w wentylacji pacjentów z COVID-19 (ARDS) – dla zaawansowanych. Przejdź do artykułu
Sprawdź naszą ofertę na CPAP w sklepie internetowym lub skontaktuj się ze specjalistą.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital