Chrapanie i bezdech senny a Covid-19

Związek między bezdechem sennym a gorszymi wynikami Covid-19
Bezdech senny a Covid-19 to temat badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Warwick w Anglii. Wyniki badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków COVID-10 u osób z OBS. Choć raport opublikowany w czasopiśmie Sleep Medicine Rewievs podkreśla potrzebę dalszego zbadania wpływu wirusa na osoby cierpiące na zaburzenia snu, warto podjąć dodatkowe środki zabezpieczające przez osoby z grupy ryzyka.
Bezdech senny a Covid-19 wg raportu
Wyniki badań naukowców z Warwick wykazały, że osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny były bardziej narażone na ciężki przebieg choroby i powikłania związane z zachorowaniem na koronawirusa.
Według raportu przeanalizowano osiemnaście badań przeprowadzonych do czerwca bieżącego roku. Osiem z nich dotyczyło ryzyka śmierci a pozostałe diagnostyki i leczenia OBS.
Aż jedna trzecia (28%) pacjentów hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19 cierpiała też na OBS.
W jednym z badań, u osób z cukrzycą, leczonych na OBS prawdopodobieństwo śmierci siódmego dnia po przyjęciu do szpitala było aż trzy razy większe!
Kluczem do zrozumienia zależności może być bradykinina, czyli peptyd obecny w osoczu krwi i tkankach, rozszerzający naczynia krwionośne i zwiększający przepuszczalność naczyń włosowatych. Przekłada się to na miejscowe podwyższenie ciśnienia krwi.
Koronawirus SARS-CoV-2 zakłóca zdolność organizmu do kontroli poziomu bradykininy, co może prowadzić do groźnych zaburzeń – zakrzepicy, zatorów, udarów. U pacjentów z OBS, poziom bradykininy już jest podwyższony, podobnie jak stres oksydacyjny i stan zapalny.
Jednak eksperci pod kierownictwem dr Michelle Miller twierdzą, że jest potrzeba większej ilości badań, które pozwolą zrozumieć związek między jakością snu a Covid-19.
Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na chrapanie?
Samo chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. W przypadkach kiedy nie jest objawem choroby – warto sobie z nim samodzielnie radzić. Jak? Wskazówki znajdziesz w artykule: Co zrobić, żeby nie chrapać? Jak skutecznie leczyć chrapanie.
Jednak są choroby, którym towarzyszy chrapanie. Jedną z nich jest obturacyjny bezdech senny. Niestety wiele osób nie bada się w kierunku OBS, co utrudnia chociażby dokładne badania nad skutkami bezdechu, czy powiązaniach z przebiegiem Covd-19.
Według wspomnianych badań, w Wielkiej Brytanii jest obecnie 1,5 miliona osób, u których zdiagnozowano tę chorobę, ale naukowcy uważają, że nawet 85% przypadków pozostaje niewykrytych.
W dobie koronawirusa utrudnione są w Polsce badania poligraficzne na bezdech senny, ale osoby, które podejrzewają u siebie bezdech senny mogą wykonać prywatnie badanie poligraficzne. Kosztuje stosunkowo niewiele (sprawdź koszt w BRANDvital wraz z opisem/ diagnozą lekarza). Zamiast w placówce medycznej – śpisz u siebie w domu, a wynik masz już następnego dnia.
Skontaktuj się z nami, aby wykonać poligrafię snu.
Choroby współistniejące
Czynniki ryzyka związane z bezdechem sennym to między innymi takie choroby jak cukrzyca, otyłość, czy nadciśnienie. Są one najczęściej wymieniane jako choroby współistniejące przy Covid-19.
Jednocześnie osoby cierpiące na te schorzenia częściej umierają z powodu zakażenia koronawirusem.
Więcej na temat związku cukrzycy i OBS oraz otyłości i OBS przeczytasz w poniżej wymienionych artykułach:
Bezdech senny a otyłość
Bezdech senny a cukrzyca
Podejmij dodatkowe środki zabezpieczające
Osoby, u których zdiagnozowano OBS, muszą być świadome większego ryzyka związanego z koronawirusem. Zaleca się, aby podjęły działania minimalizujące ryzyko zachorowania:
- dystans społeczny
- noszenie masek
- częste mycie rąk i dezynfekcja
Świadomość choroby jest też niezwykle ważna, dlatego jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że możesz cierpieć na bezdech senny, jak najszybciej zrób badania w tym kierunku.
Najbardziej charakterystycznym objawem OBS jest wspomniane chrapanie, zwykle głośne i nieregularne. A jeśli chrapiesz – przeczytaj artykuł: 7 powodów, dla których nigdy nie powinieneś lekceważyć chrapania!
W razie pytań – skontaktuj się z nami.
Źródło
https://warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/covid-19_patients_with/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079220301258?via%3Dihub
https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/COVID-19-chrapanie-podwyzsza-ryzyko-smierci
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital